KALKULATOR CEN

Skorzystaj z prostego kalkulatora
aby poznać cenę komina systemowego

Komin ceramiczny
Komin stalowy

Jaki komin do kotła kondensacyjnego?

Zamknięta komora spalania kotłów kondensacyjnych wymaga rezygnacji z tradycyjnych, murowanych kominów. Aby instalacja była bezpieczna, konieczne jest zastosowanie kominów nowoczesnych i kwasoodpornych. Kominy systemowe będą świetnie współpracować z piecami kondensacyjnymi!

Jeśli właśnie budujesz dom lub robisz remont i zastanawiasz się, jaki komin do pieca kondensacyjnego, pamiętaj, że kominy przeznaczone do tego typu kotłów muszą być wykonane z materiałów kwasoodpornych, najczęściej ze stali kwasoodpornej lub ceramiki. Związane jest to z temperaturą spalin, która w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania często nie przekracza 80 st. C. Takie warunki sprzyjają skraplaniu się pary wodnej wewnątrz komina, a para wchodzi z reakcję ze związkami siarki, co w efekcie powoduje powstawanie skroplin, szybko niszczących cegłę i zaprawę w tradycyjnych kominach murowanych. Zdecydowanie nie nadają się one do stosowania z kotłami kondensacyjnymi.

Rozwiązanie bezpieczne i sprawdzone

W przypadku zastosowania pieca kondensacyjnego (gazowego lub zasilanego olejem opałowym) należy zamontować taki komin, który jednocześnie będzie odprowadzał spaliny z pieca oraz doprowadzał do niego powietrze, potrzebne do procesu spalania. Doprowadzane powietrze pochodzi ze środowiska zewnętrznego, a nie z pomieszczenia, w którym kocioł jest zainstalowany (tzw. zamknięta komora spalania). Do tego celu stosuje się systemy koncentryczne (tzw. rura w rurze) lub rozdzielne, w których jeden z przewodów doprowadza powietrze do spalania, a drugi odprowadza produkty spalania.

Masz piec? Wybierz swój komin!

Konkretnie jaki komin do pieca kondensacyjnego kupić? Z gotowych, prefabrykowanych kominów przeznaczonych do pracy z kotłami kondensacyjnymi służą System Gaz Turbo (z rurą stalową o średnicy 80 i pięcioletnią gwarancją) oraz Turbo (z rurą o średnicy 120 i trzydziestoletnią gwarancją). W obu przypadkach powietrze, które zasila komorę spalania pieca prowadzone jest przez obudowę (strumieniem przeciwnym do strumienia gazów spalinowych), powoduje to podgrzanie powietrza zasilanego piec od góry komina, co przekłada się na znaczną minimalizację ubytków energetycznych i zwiększenie sprawności podłączonych urządzeń grzewczych.

0