KALKULATOR CEN

Skorzystaj z prostego kalkulatora
aby poznać cenę komina systemowego

Komin ceramiczny
Komin stalowy

Czy na kominie potrzebny jest daszek stożka?

Istnieje przekonanie, iż zamontowany daszek stożka na szczycie komina pełni bardzo ważną rolę, a mianowicie uniemożliwia przedostawanie się opadów atmosferycznych do wnętrza komina. Prawda jest inna i okazuje się, iż najczęściej jest on elementem zbędnym lub wręcz niezalecanym.

Biorąc pod uwagę, iż dekiel (kapelusz) daszka nie może być zbyt duży oraz fakt, iż deszcz zazwyczaj pada pod pewnym kątem, daszek stożka w bardzo niewielkim stopniu ogranicza wpadanie deszczu do komina, co okazuje się zresztą wcale nie jest dla niego szkodliwe. Zazwyczaj każy komin ma na dnie zamontowany odskraplacz czyli element, którego zadaniem jest odprowadzenie kondensatu wytwarzającego się ze spalanego paliwa oraz ewentualnej wody opadowej (gdyby rzeczywiście udało się jej przedostać w większej ilości). Z reguły do komina trafia tylko niewielka ilość deszczu, która dzięki charakterystycznym właściwościom ceramiki szybko zostaje odparowana z komina.
Wadą każdego daszka jest to, iż niepotrzebnie tłumi spaliny na wylocie i może powodować cofki dymu, szczególnie w fazie rozpalania, gdy instalacja kominka/pieca i komina jest jeszcze chłodna.
Zaleca się je stosować tylko w kominach obsługujących piece gazowe, zdecydowanie odradza się stosować przy piecach miałowych i na ekogroszek.

0