KALKULATOR CEN

Skorzystaj z prostego kalkulatora
aby poznać cenę komina systemowego

Komin ceramiczny
Komin stalowy

Komin systemowy czy murowany? W czym komin systemowy jest lepszy od tradycyjnego

Systemy kominowe cieszą się rosnącą popularnością nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Wynika to z wielu zalet technologii prefabrykacji, która pod wieloma względami przewyższa tradycyjną metodę murowania kominów. Też się wahasz, czy zdecydować się na komin systemowy czy tradycyjny? Ten artykuł jest dla ciebie!

Przed podjęciem decyzji, czy stawiacie komin z cegły czy systemowy, dobrze jest dokładnie przeanalizować oba warianty. O murowaniu komina napisano już wiele, ale systemy kominowe wciąż są pewną nowością. Warto się z nią zapoznać, bo proces prefabrykacji, nie tylko w zakresie techniki kominowej, ale generalnie w branży budowlanej, pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na budowie. Budowane w ten sposób systemy kominowe mają wiele zalet:

Oszczędność czasu

W przeciwieństwie do kominów murowanych, które począwszy od najdrobniejszych elementów wznosimy zupełnie samodzielnie, kominy prefabrykowane to rozwiązanie gotowe. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane elementy, takie jak pustaki czy fragmenty rur należy jedynie połączyć w całość zgodnie z instrukcją, co nikomu nie nastręcza żadnych problemów. Montaż takiego komina jest niezwykle prosty i skraca czas budowy.

Oszczędność pieniędzy

Ceny systemów kominowych są niezwykle atrakcyjne. W pakiecie otrzymujemy gotowe elementy, które należy połączyć zgodnie z dołączoną do zestawu instrukcją. Prefabrykacja, czyli przemysłowa produkcja gotowych elementów, nie generuje tak dużych kosztów, jak samodzielne wymurowanie komina wraz z wykonaniem instalacji spalinowej. Zwłaszcza, jeśli wybierzemy atrakcyjny typ komina połączony z wentylacją. Robocizna i materiały w przypadku komina murowanego to dużo większy koszt.

Oszczędność miejsca

Poza czasem i pieniędzmi, komin systemowy pozwoli nam zaoszczędzić również przestrzeń. Optymalnie zaprojektowany system kominowy zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjna, murowana konstrukcja.

Bezpieczeństwo

Murowane kominy nie zawsze spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Nieraz nie mamy żadnej gwarancji co do jego trwałości i niezawodności. W przypadku komina systemowego, wszystkie jego elementy są atestowane i spełniają wymogi prawa budowlanego, a do tego posiada on certyfikaty jakości CE i gwarancję nawet do 30 lat.

Dowolność wykończenia

System kominowy, w odróżnieniu od murowanego, daje niemal nieograniczone możliwości aranżacji komina. Do jego wykończenia możemy wykorzystać m.in. tynk, klinkier, cegły silikatowe, łupki czy pokrycia kamienne. Dzięki temu każdy może dopasować komin systemowy do elewacji swojego domu.

0