Skorzystaj z prostego kalkulatora
aby poznać cenę komina systemowego
Zastanawiasz się jaki komin do kominka wybrać? W naszym poradniku podpowiadamy jaki system kominowy do kominka będzie spełniał wszystkie Wasze oczekiwania.
Komin to element, bez którego trudno sobie wyobrazić dobrze funkcjonującą instalację grzewczą. Dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu niezbędnego do procesu spalania oraz właściwe odprowadzanie spalin na zewnątrz budynku gwarantuje ekonomiczną i bezpieczną pracę komina. Radzimy, jak dobrać komin do urządzenia grzewczego.
Tradycyjne kominy murowane są coraz częściej zastępowane nowoczesnymi kominami systemowymi. Technologia prefabrykacji gwarantuje większą trwałość i bezpieczeństwo instalacji, znacznie ułatwiając jej montaż i eksploatację.
Dobierając komin do urządzenia grzewczego, należy uwzględnić rodzaj kotła oraz rodzaj zużywanego nim paliwa. Rury odprowadzające dym powstały w wyniku spalania paliw stałych lub gazowych muszą być wykonane z materiałów odpornych nie tylko na działanie wysokich temperatur (dochodzących nawet do 600 °C, a w razie wybuchu pożaru sadzy zalegającej w przewodzie nawet powyżej 1000 °C!), ale także kwasów niszczących ścianę przewodu.
Prefabrykowany komin ceramiczny do kominka powinien gwarantować prawidłowy ciąg: zbyt mały grozi cofnięciem się spalin do pomieszczenia, a w efekcie nawet zaczadzeniem, z kolei zbyt duży sprawi, że ciepło będzie uciekać wraz z dymem, co obniży ekonomię spalania. Na prawidłowy ciąg wpływa także wysokość komina, która powinna wynosić od 4 do 5 metrów. Dodatkowo zamontowana na kominie nasada zapobiegnie wtłaczaniu spalin z powrotem do przewodu.
Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest właściwa średnica przewodu kominowego. W danych technicznych wkładu kominkowego znajdziemy wymaganą średnicę (z reguły Ø180 i Ø200), która nie może być mniejsza niż średnica czopucha (wylotu spalin) kominka.
Komin systemowy jest kompatybilny z wieloma urządzeniami grzewczymi. Kominek z wkładem powietrznym wykorzystującym obieg wymuszony wspomagany turbiną pozwala doprowadzić ciepło do wszystkich pomieszczeń w domu za pomocą stalowych przewodów. Z kolei wkład kominkowy z płaszczem wodnym po podłączeniu do instalacji centralnego ogrzewania może nie tylko stanowić dodatkowe źródło ogrzewania, ale także służyć do podgrzania wody użytkowej.
Do kominka powietrznego możemy zastosować zarówno System Standardowy, jak i System Uniwersalny. Z kolei do wkładów kominkowych z płaszczem wodnym pasuje wyłącznie System Uniwersalny (izolowany na całej długości wełną mineralną i posiadający odskraplacz).